Ehliyet Sınıfları ve Kullanım Yaşları

M ehliyet sınıfı belgesine sahip olanlar motorlu bisiklet kullanabilirler. Herhangi bir ehliyet belgesi tecrübesine gerek yoktur. Kapsadığı ehliyet sınıfı yoktur. M ehliyet belgesi için 16 yaşında olmak gereklidir. 10 yıl süre ile m ehliyet belgesini kullanabilir.

A1 motosiklet sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar 11 kw’yi geçmeyen motosiklet kullanabilirler. Herhangi bir ehliyet belgesi tecrübesi aranmamaktadır. Kapsadığı ehliyet sınıfı yoktur. A1 motosiklet sınıfı ehliyet belgesi için 16 yaşında olmak gereklidir. 10 yıl süre ile a1 ehliyet belgesini kullanabilirler.

A2 motosiklet sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar 35 kw’yi geçmeyen motosiklet kullanabilirler. Herhangi bir ehliyet belgesi tecrübesi aranmamaktadır. M sınıfı ehliyet belgesi ve A1 motosiklet sınıfı ehliyet belgesini kapsar. Bu belgelerin kullandığı tüm araçları kullanabilir. A2 ehliyet belgesine sahip olmak için 18 yaşında olmak gerekmektedir. 10 yıl süre ile a2 ehliyet belgesini kullanılabilir.

A motosiklet sınıfı ehliyet belgesi sahip olanlar 35 kw’yi geçen motosiklet kullanabilirler. En az 2 yıllık A2 motosiklet ehliyetine sahip olan veya 24 yaş üzeri kişilerde tecrübe aranmaz. M sınıfı ehliyet belgesi, A1 motosiklet ehliyet belgesi ve A2 motosiklet ehliyet belgesini kapsar. Bu belgelerin kullandığı tüm araçları kullanabilir. A motosiklet ehliyetine sahip olmak için 20 yaşında olmak gerekmektedir. 10 yıl süre ile a ehliyet belgesini kullanabilirler.

B1 sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar 4 tekerlekli motosiklet kullanabilirler. Herhangi bir ehliyet belgesi tecrübesi aranmamaktadır. Kapsadığı herhangi bir ehliyet sınıfı yoktur. B1 sınıfı ehliyet belgesine sahip olabilmek için 16 yaşında olmak gerekmektedir. 10 yıl süre ile b1 sınıfı ehliyet belgesini kullanılabilir.

B sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar otomobil, kamyonet kullanabilirler. Herhangi bir ehliyet belgesi tecrübesi aranmamaktadır. M sınıfı ehliyet belgesini, B1 sınıfı ehliyet belgesini ve F sınıfı ehliyet belgesini kapsamaktadır. Bu sınıfların kullandığı tüm araçları kullanmaktadırlar. B sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. 10 yıl süre ile b sınıfı ehliyet belgesini kullanabilirsiniz.

B sınıfı ehliyet belgesi; b manuel ehliyet belgesi, b otomatik ehliyet belgesi ve b engelli ehliyet belgesi olarak üç grupta incelenmektedir. Sınıfına göre sadece süreceği araç tipi değişiklik göstermektedir.

BE sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar römorklu otomobil, kamyonet kullanabilirler. B sınıfı ehliyet belgesi tecrübesi aranmaktadır. M sınıfı ehliyet belgesini, b1 sınıfı ehliyet belgesini, b sınıfı ehliyet belgesi ve f sınıfı ehliyet belgesini kapsamaktadır. Bu belgelerin kullandığı tüm araçları kullanmaktadır. BE sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. 10 yıl süre ile b sınıfı ehliyet belgesini kullanabilirler.

C1 sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar 7500 kg’a kadar kadar kamyon ve çekici kullanabilirler. B sınıfı ehliyet belgesi tecrübesi aranmaktadır. M sınıfı ehliyet belgesini, b1 sınıfı ehliyet belgesini, b sınıfı ehliyet belgesini ve f sınıfı ehliyet belgesini kapsamaktadır. Bu belgelerin kullandığı tüm araçları kullanmaktadır. C1 sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. 5 yıl süre ile c1 sınıfı ehliyet belgesini kullanabilirler.

C1E sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar 12000 kg’a kadar kamyon ve çekici kullanabilirler. C1 sınıfı ehliyet belgesi tecrübesi aranmaktadır. M sınıfı ehliyet belgesini, b sınıfı ehliyet belgesini, be sınıfı ehliyet belgesini, b1 sınıfı ehliyet belgesini, c1 sınıfı ehliyet belgesini ve f sınıfı ehliyet belgesini kapsamaktadır. Bu ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilirler. C1E sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak için 18 yaşında olmak gerekmektedir. 5 yıl süre ile C1E sınıfı ehliyet belgesini kullanabilirler.

C sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar kamyon ve çekici kullanabilirler. B sınıfı ehliyet belgesi tecrübesi aranmaktadır. M sınıfı ehliyet belgesini, b sınıfı ehliyet belgesini, b1 sınıfı ehliyet belgesini, c1 sınıfı ehliyet belgesini ve f sınıfı ehliyet belgesini kapsamaktadır. Bu ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilirler. C sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak için 21 yaşında olmak gerekmektedir. 5 yıl süre ile C sınıfı ehliyet belgesini kullanabilirler.

CE sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar römorklu kamyon ve çekici kullanabilirler. C sınıfı ehliyet belgesi tecrübesi aranmaktadır. M sınıfı ehliyet belgesini, b sınıfı ehliyet belgesini, be sınıfı ehliyet belgesini, b1 sınıfı ehliyet belgesini, c sınıfı ehliyet belgesini, c1 sınıfı ehliyet belgesini, c1 sınıfı ehliyet belgesini, c1e sınıfı ehliyet belgesini ve f sınıfı ehliyet belgesini kapsamaktadır. Bu ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilirler. CE sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak için 21 yaşında olmak gerekmektedir. 5 yıl süre ile CE sınıfı ehliyet belgesini kullanabilirler.

D1 sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar minibüs kullanabilirler. B sınıfı ehliyet belgesi tecrübesi aranmaktadır. M sınıfı ehliyet belgesini, b sınıfı ehliyet belgesini, b1 sınıfı ehliyet belgesini ve f sınıfı ehliyet belgesini kapsamaktadır. Bu ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilirler. D1 sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak için 21 yaşında olmak gerekmektedir. 5 yıl süre ile D1 sınıfı ehliyet belgesini kullanabilirler.

D1E sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar römorklu minibüs kullanabilirler. D1 sınıfı ehliyet belgesi tecrübesi aranmaktadır. M sınıfı ehliyet belgesini, b sınıfı ehliyet belgesini, be sınıfı ehliyet belgesini, b1 sınıfı ehliyet belgesini, d1 sınıfı ehliyet belgesini ve f sınıfı ehliyet belgesini kapsamaktadır. Bu ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilirler. D1E sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak için 21 yaşında olmak gerekmektedir. 5 yıl süre ile D1E sınıfı ehliyet belgesini kullanabilirler.

D sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar minübüs ve otobüs kullanabilirler. B sınıfı ehliyet belgesi tecrübesi aranmaktadır. M sınıfı ehliyet belgesini, b sınıfı ehliyet belgesini, be sınıfı ehliyet belgesini, b1 sınıfı ehliyet belgesini, d1 sınıfı ehliyet belgesini ve f sınıfı ehliyet belgesini kapsamaktadır. Bu ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilirler. D sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak için 24 yaşında olmak gerekmektedir. 5 yıl süre ile D sınıfı ehliyet belgesini kullanabilirler.

DE sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar römorklu minibüs ve otobüs kullanabilirler. D sınıfı ehliyet belgesi tecrübesi aranmaktadır. M sınıfı ehliyet belgesini, b sınıfı ehliyet belgesini, be sınıfı ehliyet belgesini, b1 sınıfı ehliyet belgesini, d sınıfı ehliyet belgesini, d1 sınıfı ehliyet belgesini, d1e sınıfı ehliyet belgesini ve f sınıfı ehliyet belgesini kapsamaktadır. Bu ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilirler. DE sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak için 24 yaşında olmak gerekmektedir. 5 yıl süre ile DE sınıfı ehliyet belgesini kullanabilirler.

F sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar traktör kullanabilirler. Herhangi bir ehliyet tecrübesi aranmamaktadır. M sınıfı ehliyet belgesini kapsamaktadır. Bu ehliyet sınıfının kullandığı tüm araçları kullanabilirler. F sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak için 18 yaşında olmak gerekmektedir. 10 yıl süre ile F sınıfı ehliyet belgesini kullanabilirler.

G sınıfı ehliyet belgesine sahip olanlar iş makinası kullanabilirler. Herhangi bir ehliyet tecrübesi aranmamaktadır. M sınıfı ehliyet belgesini kapsamaktadır. Bu ehliyet sınıflarının kullandığı tüm araçları kullanabilirler. G sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak için 18 yaşında olmak gerekmektedir. 10 yıl süre ile G sınıfı ehliyet belgesini kullanabilirler.